skontaktuj się z nami
Curve

Top 10 zmian w bankowości

Finanse towarzyszą nam od wieków. Jednak ogromne zmiany, jakie przyniosły ostatnie lata, dotknęły także tej dziedziny. Zarówno bankowość, jak i portfele nas wszystkich przechodzą gwałtowną przemianę. Stawia to przed wszystkimi mnóstwo możliwości, ale i zagrożeń, z którymi należy sobie poradzić. Przygotowaliśmy zestawienie największych zmian i wyzwań, z jakimi musiała zmierzyć się branża finansowa w ostatnim czasie.

 

The Financial Brand zapytał największe organizacje o ich 3 najważniejsze strategie i priorytety.

Najważniejsze punkty na których koncentrują się Banki w swojej strategii rozwoju to zautomatyzowanie procesów operacyjnych oraz rekrutację talentów, wiąże się to z rosnącym znaczeniem bankowści cyfrowej i uzupełnieni kadry o pracowników, którzy podołają temu wyzwaniu.

Poniżej znajdziecie Top 3 priorytety, na których koncentrują się obecnie banki.

Żródło: https://thefinancialbrand.com/69180/2018-top-banking-trends-predictions-outlook-digital-fintech-data-ai-cx-payments-tech/

 

Ulepszenie Customer Experience (doświadczeń klienta)

Pod tajemniczym hasłem Customer Experience, obecnie najczęściej tłumaczonym jako doświadczenia klienta, kryją się wszystkie odczucia i wrażenia, jakie odnosi konsument podczas obcowania z placówką, jej pracownikami oraz usługami. Rola tej dziedziny w finansach nieustannie rośnie. Tym samym instytucje przestały dyktować warunki, skupiają się za to na oczekiwaniach swoich klientów i jak najwyższym poziomie ich zadowolenia.

Założenie, które stawia konsumentów i ich potrzeby na pierwszym miejscu nie jest nowe, lecz dzięki współczesnym możliwościom zostało ono ulepszone. Zbieranie informacji i statystyk na temat zachowań, poziomu zadowolenia oraz sugestii nigdy nie było tak łatwe i skuteczne. Dzięki efektywnej, inteligentnej analityce i prawie natychmiastowej informacji zwrotnej, wdrożenia nowych rozwiązań stały się o wiele prostsze.

 

Dane analityczne

Usługi finansowe w ogromnej części opierają się na zbieraniu oraz odpowiednim wykorzystywaniu danych do dostarczania odpowiednich produktów dla klientapol oraz oceny ryzyka kredytowego. Dzisiaj coraz szybciej i wydajniej możemy wykorzystywać i analizować zebrane informacje. Coraz więcej banków wynosi korzyści z odpowiedniego zarządzania danymi, które posiadają. W ten sposób nie tylko dostosowują swoje produkty do klientów, ale też są w stanie obliczyć ryzyko kredytowe. Dzięki temu banki są w stanie uniknąć udzielania pożyczek, które nie zostaną potem spłacone.

 

Redukcja kosztów

Redukcja kosztów jest stałym trendem dla każdej firmy i sektor finansowy nie jest tu wyjątkiem. Oczywiście w dzisiejszych czasach mocno łączy się to mocno z Customer Experience. Prawie każdy posiada obecnie przynajmniej jedno konto w banku. Oczekujemy, że będzie ono tanie, a przynajmniej korzystne finansowo. Dlatego instytucje finansowe poszukują najlepszych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszta.

Automatyzacja

Banki zawojowała informatyzacja. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu komputerów instytucje są w stanie zautomatyzować część działań. Przede wszystkim dotyczy to obsługi przez internet, która nie tylko zrewolucjonizowała podejście konsumentów, ale też odciążyła banki i pozwoliła skierować więcej zasobów w kierunku innych działań. Wielu z nas nie tęskni za kolejkami do “okienka” — i z radością witamy kolejne innowacje. Dzięki automatyzacji sami zarządzamy swoimi pieniędzmi.

Podniesienie kwalifikacji kadry

Mocno zinformatyzowana nowoczesna bankowość wymaga dobrze wykształconej kadry. Wiele instytucji inwestuje w rozwój pracowników, co dobrze wpływa na unowocześnienie całej placówki. Wiele z nich decyduje się także na zatrudnienie odpowiednich pracowników, którzy wraz ze swoimi umiejętnościami pozytywnie wpłyną na cały bank.

Nowoczesne systemy

Rozwój możliwości analitycznych wprowadza także unowocześnienie systemów banku. Zmiany dotyczą takich kwestii jak oceny punktowej klienta w banku i wielu innych. Rozwój systemów operacyjnych jest procesem ciągłym i długotrwałym, ale też, dzięki obecnym, cyfrowym możliwościom, coraz bardziej dopasowany i skuteczny.

Innowacje

Bankowość i finanse są obszarem, gdzie należy ciągle mieć rękę na pulsie. Ogromna konkurencja sprawia, że banki nawzajem napędzają się do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Każda placówka inwestuje w swój rozwój, zazwyczaj z korzyściami dla klientów.

Nowe regulacje prawne

Każdy bank obowiązują normy i regulacje, narzucone przez odgórną instytucję. W Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego, której ustalenia wpływają na procedury i działanie placówek. Jest to konieczne dla uzyskania lub utrzymania koncesji na świadczenie usług. Jedną z najgłośniejszych zmian było dostosowanie prawa do unijnej dyrektywy PSD2, która istotnie wpłynęła na systemy płatności, rozruszała odrobinę skostniały rynek finansów i umożliwiła mocniejsze wejście na rynek firm zajmujących się technologiami finansowymi, znanymi też jako FinTech.

Bezpieczeństwo bankowości i ochrona danych

Banki w ogromnej części istnieją teraz w rzeczywistości cyfrowej. Stawia to przed nimi ważne zadanie w zakresie zabezpieczenia danych poufnych oraz tożsamości klientów. Istotną zmianą w tym zakresie było także RODO, które nie tylko ujednoliciło wymagania dotyczące przechowywania i zarządzania danymi, ale też nałożyło obowiązek informowania klientów w razie kradzieży lub wycieku danych. Ten wymóg istotnie wpłynął na cały sektor bankowy, gdyż nie pozwala on na zamiecenie żadnego incydentu pod dywan pod groźbą ogromnych kar finansowych.

 

Technologie finansowe, czyli FinTech

Choć w Polsce FinTech nie jest jeszcze tak głośnym tematem, jak na Zachodzie Europy, nie oznacza to, że w tym zakresie nic się nie dzieje. Pod tym tajemniczym skrótem skrywają się technologie finansowe, czyli firmy, które działają jedynie za pośrednictwem internetu. Możliwości tego typu firm są ogromne, a mądre wykorzystanie globalnej sieci pozwala im się dynamicznie rozwijać. Ich obecność istotnie wpłynęła na bankowość i finanse i zmusiła obie strony, czyli banki i firmy typu FinTech do nowych rozwiązań, które mają na celu współistnienie lub wzajemną eliminację.

Curve

Kontakt

Poznaj Banko Finanse

Formularz kontaktowy